Při investování věnujete svůj čas, peníze a energii s očekáváním budoucího zhodnocení. Zároveň se však vystavujete i rizikům. Níže jsme sestavili několik doporučení, jak investovat zodpovědně.
VAŠE PENÍZE = VAŠE ZODPOVĚDNOST
Pamatujte, že zodpovědnost za Vaše peníze a provedené investice leží vždy jen na Vás! Ve světě financí se často hází vina na druhé (na fond, akcii, doporučení od kamaráda, finančního poradce atd. Jedná se však o Vaše peníze, Vaše investiční rozhodnutí a jste to jen Vy, kdo podstupuje riziko ztráty peněz. Vždy investujte s tím, že za učiněné kroky nesete plnou zodpovědnost. Nikdo jiný! Je to Vaše rozhodnutí o Vašich penězích.
ZCELA SE SPOLEHNOUT MŮŽETE JEN NA SEBE
Svět je plný nástrah, ale naleznete i mnoho dobrotivých a nápomocných osob, které Vám budou chtít poradit. Vždy se však držte zkrátka. Jen Vy jste ta jediná osoba, u které máte jistotu, že má Váš vlastní prospěch na prvním místě! Motivace jiných lidí a rádců mohou být různé. Důvěra v ně nikdy nesmí být bezmezná. I přes dobrou radu byste nikdy neměli investovat do něčeho, čemu sami dobře nerozumíte. Pokud svěříte veškeré své investice jednomu konkrétnímu finančnímu poradci, dáváte mu svoji 100% důvěru. Je to jako při uzavírání manželství - jste přesvědčení, že to vyjde. Máte však jistotu?
NEPŘECEŇUJTE ZNALOSTI A VĚDOMOSTI JINÝCH OSOB
Myslíte si, že je svět financí a investic moc složitý a tak raději dáte na názor jiných? Buďte opatrní! Existuje mnoho erudovaných osob a odborníků, ale každý se občas mýlí a chybuje. Investice se velmi často dívají do budoucna. Ale budoucnost je nejistá a nelze ji nikdy přesně předpovědět. Pokud se zeptáte různých ekonomů a investorů na předpokládaný vývoj ekonomiky v příštím roce, dostanete mnoho různých názorů. Obdobně se budou lišit názory různých expertů na konkrétní odvětví, společnosti nebo typy investic. Názor ostatních osob proto vždy berte s rezervou. Provádějte Vaše vlastní analýzy, dojděte k vlastním závěrům.
NEPŘECEŇUJTE SVÉ ZNALOSTI A VĚDOMOSTI
Stejně jako byste neměli přeceňovat vědomosti a know-how jiných osob, je vhodné také nepřecenit sám sebe. Investování může být velmi časově a intelektuálně náročná činnost. Z tohoto důvodu není například pro většinu investorů vhodné investovat do konkrétních akciových titulů (stockpicking). Buďte si vědomi svých limitů a berte je v potaz při řízení Vašich financí a investic.
NEINVESTUJTE DO ZARUČENÝCH VÝDĚLKŮ A FOMO
Stejně jako byste se neměli spoléhat na cizí názory, tak obdobně obezřetní buďte vůči jakýmkoliv zaručeným informacím, investičním tipům a garantovaným výnosům. Nic není zaručené, žádná investice není jistá. Vždy investujte v klidu, po vlastní pečlivé analýze a kritickém zvážení všech okolností. Obzvlášť velký pozor dejte na FOMO efekt (fear of missing out = strach, že o něco přijdeme)! Ten se vyskytuje zejména v době, kdy nějaká investice výrazně roste a láká velké množství investorů. Získáte pocit, že se takové investice musíte také zúčastnit, aby vám toto zhodnocení neuteklo. Takové investice zpravidla vedou k velkým zklamáním, nikoliv výdělkům.
VYTVOŘTE SI VLASTNÍ FINANČNÍ A INVESTIČNÍ PLÁN
Řízení financí a investic je v podstatě takový manažerský projekt, který je potřeba mít pod kontrolou. S pečlivě vypracovaným plánem můžete své finance a investice dobře řídit a kontrolovat. Budete znát své cíle a budete moct sledovat, jak se Vám daří jich dosahovat. Vše bude mít řád a zároveň budete lépe kontrolovat své emoce. Sestrojení finančního a investičního plánu by mělo být prvním krokem před zahájením samotného investování.
VYTVOŘTE SI SVOJI INVESTIČNÍ STRATEGII
Obzvlášť investujete-li do konkrétních akcií, je žádoucí mít sepsanou svoji investiční strategii, která je v souladu s Vaším investičním plánem, přístupem k riziku nebo povahovými vlastnostmi. Budete-li investovat podle jasně definované strategie, omezíte chaotické nákupy a prodeje akcií, které často vedou ke ztrátám. Je také vhodné si ke konkrétnímu zakoupenému titulu sepsat investiční tezi - důvody, proč danou akcii kupuji, a co od ní očekávám. V době propadu cen, kdy je investor pod psychickým tlakem, se stačí k této investiční tezi vrátit a bez emocí si promyslet, zda daná akcie stále splňuje důvody původního nákupu.
CHYTŘE DIVERZIFIKUJTE
Nedávat všechna vejce do jednoho košíku je klišé, které uslyšíte velmi často. Diverzifikace je určitě důležitá, je potřeba však diverzifikovat chytře - v souladu s Vaším investičním plánem a postojem k riziku. Způsob a míra diverzifikace bude proto vždy individiuální, ale hlavní cíl se neliší - a tím je ochrana našeho portfólia před nepředvídatelnými událostmi. Investujte tak, aby Vám prudký pokles hodnoty jedné konkrétní investice nezpůsobil příliš velkou ztrátu. Investujete-li většinu Vašich prostředků do akcií, pak nejspíše nechcete mít zainvestováno 50% v jednom jediném titulu. Rozložit riziko lze nejen mezi akciovými tituly, ale například i mezi samotnými typy aktiv, měnami, sektory, nebo třeba tím, že budu spolupracovat s vícero finančními poradci.
NEINVESTUJTE PODLE EMOCÍ
Investování je zejména hra čísel, nikoliv emocí. Nikdy nenakupujte ani neprodávejte v emocích, to velmi často vede ke ztrátám. Naštěstí máte k dispozici svůj investiční plán, můžete si jej znovu přečíst, zamyslet se a v klidu rozhodnout, zda pro Vás daná investice dává smysl nebo ne.
BUĎTE TRPĚLIVÍ
Investování je velmi často běh na dlouhou trať. Obzvlášť u akcií a podobných volatilnějších aktiv jsou krátkodobé propady zcela běžné a je žádoucí zůstat zainvestovaný velmi dlouho. V dlouhém horizontu se riziko ztráty výrazně snižuje. Například pokud investor v posledních 150 letech investoval do amerických akcií (pomocí indexu) a držel je po dobu alespoň 20 let, dosáhl pokaždé zisku. Pravděpodobnost, že investováním velmi rychle zbohatnete, je minimální. Velké bohatství se vytváří zpravidla v dlouhém horizontu.
Po přečtení výše zmíněných informací již pro Vás je samozřejmé, že žádné z informací, které získáte prostřednictvím tohoto webu, nelze považovat za investiční doporučení nebo něco garantovaného. Chcete-li se k tomu dozvědět více, přečtěte si náš disclaimer nebo celé obchodní podmínky.